Stimulace okcipitálního nervu
Stimulace okcipitálního nervu (ONS) byla prokázána jako účinná v léčbě farmakorezistentních bolestí hlavy v těchto 4 skupinách:
- chronická migréna
- syndrom nakupených bolestí a jeho podskupiny
- bolesti hlavy cervikogenního původu
- neuralgie okcipitálního nervu.
Výsledky
Fyziologický podklad účinku ONS
Mechanismus účinku ONS spočívá v přímém lokálním ovlivnění n. occipitalis (vliv na neuralgii), jeho aferentními vlákny pak působí stimulace přes nervový kořen C2 (vliv na cervikální bolesti) na míšní část (pars caudalis) jádra n. trigeminus (tzv. trigeminocervikální komplex), které je přes trigeminovaskulární komplex zapojeno do patofyziologie primárních bolestí hlavy (migréna, cluster headache). Další cestou je centrální působení přes thalamus s jeho projekcemi do některých korových oblastí.
Procedura implantace ONS
Jednostranná/oboustranná stripová nebo perkutánní elektroda je implantována do měkkých tkání na fascii v blízkosti výstupu n. occipitalis major (obrázek 4). Dále je podkožně tunelizována cesta elektrody ke stimulátoru umístěném v infraklavikulární, thorakální nebo gluteální oblasti podle individuální potřeby pacienta.
Obrázek 4: Příklad implantace elektrody v oblasti n. occipitalis major (znázorněna je oboustranná stripová elektroda).
Pracoviště indikující ONS
Implantaci ONS indikuje spolupracující neurolog se zkušeností v léčbě bolestí hlavy.
Samotná implantace ONS je obdobně jako jiné stimulace periferních nervů vázána na neuromodulační centra (odbornost algeziolog, neurochirurg).